INTERNATIONAL BLUE CRESCENT RELIEF AND DEVELOPMENT FOUNDATION PROJECT MANAGEMENT AND INFORMATION SYSTEM (PMS)

“DEA Projesi”, Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında; Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) ve Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı (IBC) iş birliği ile yürütülmektedir.

IBC - DEA Projesi; öncelikli hedef kitlesi İstanbul (Küçükçekmece ve Sultanbeyli İlçeleri) ve Kilis illerinde ihtiyaç sahibi Türk vatandaşları ve geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerdir (GKKS). Projede dezavantajlı hedef kitlenin nitelikli istihdama ve sosyal güvenceye erişimleri, ekonomik ve geçim kaynakları koşullarının iyileştirilmesi önceliklendirilmiştir. Proje faaliyetleri genel olarak Türkçe dil kursları, okuma yazma kursları, meslek edindirme kursları, iş başı eğitimleri, sosyal uyum faaliyetleri, gündüz çocuk bakımı desteği, hukuki danışmanlık destekleri gibi kapsamlı tamamlayıcı hizmetleri içermektedir. Kadınların iş gücü piyasasında etkinliğinin arttırılması yönünde, toplam istihdamın en az %40’ını oluşturacak olması da önem arz etmektedir.

PEP-DEA Projesi; Küçükçekmece, Sultanbeyli ve Kilis olmak üzere 3 farklı bölgede gerçekleştirilecektir. Proje kapsamı gereği sınırlı sayıda yararlanıcının istihdam edilmesi öngörülmektedir.

1) Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeli yararlanıcılara; HEM ortaklığıyla yapılacak olan seviye tespit sınavı sonrası belirlenen seviyelere göre okuma-yazma, A1 ve A2 seviyelerinde Türkçe dil kursu verilecek olup konuşma kulüpleri ile desteklenecektir. Kurs başlangıcından sonuna kadar derslere tam katılım gösteren yararlanıcılara Türk kanunlarına göre belirlenen asgari ücretin yarısına tekabül eden bir ücret ödenecektir. Ödemeler PTT kanalı ile yapılacaktır. Dil kursunu tamamlayan katılımcılar kurs bitimini takip eden maksimum 6 ay süre ile projede çalışma izinleri ve sosyal güvenceleri sağlanarak istihdam edilecektir. Bu süreçte yapılacak ödemeler Türk kanunlarına göre belirlenen asgari ücret, yemek ve sadece İstanbul için geçerli olan yol desteği şeklinde olacaktır. Ödemeler PTT üzerinden gerçekleşecektir.

2) Türk vatandaşı yararlanıcılar; yapılacak başvurular sonrası uygunluğu belirlenmiş ve en ihtiyaç sahibi kişiler arasından seçilecektir. Hak kazanan yararlanıcılar projeden en fazla 6 ay süre için istihdam edilecektir. Bu süreçte yapılacak ödemeler Türk kanunlarına göre belirlenen asgari ücret, yemek ve sadece İstanbul için geçerli olan yol desteği şeklinde olacaktır. Ödemeler anlaşmalı bankalar üzerinden gerçekleşecektir.

Meslek edindirme kurslarına yönelik, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri – Öz bakıma destek elemanı eğitimleri verilecektir. Başvuranların bu mesleği icra etmeye gönüllü ve kabiliyeti olmalarının belirlenmesi sonucu belli bir kontenjan ile 305 saat eğitim almaları sağlanacak ve sonrasında ilgili birimlerde 6 aya kadar istihdamı sağlanacaktır.

Tüm yararlanıcıların sosyal uyum etkinlikleri kapsamında sıfır atık, su tasarrufu, geri dönüşüm gibi çevresel koruma ve risk altındaki kişilere yönelik şiddet, kadına karşı şiddet, hak ve sorumluluklarımız gibi toplumsal, sosyal ve hukuki konularda seminerler ve grup oturumları düzenlenecektir.

PEP-DEA Projesi kapsamında belirlenmiş hedefler;

* Yararlanıcıların geçici süreyle (6 ay) kamu sektöründe belirlenen işlerde istihdam edilmesi,

* İş Sağlığı ve Güvenliği ve hukuki danışmanlık konularında yapılan iş başı eğitimleri ile yararlanıcıların mesleki becerilerinin arttırılması,

* Geçici koruma kapsamındaki yararlanıcılara okur-yazarlık ve Türkçe dil kurslarının verilmesi,

* Yararlanıcıların istihdam beklentilerinin kısa vadeli yeterlilikle geliştirilmesi,

* Hem ev sahibi hem de geçici koruma kapsamındaki topluluklar için sosyal uyum fırsatlarının sağlanması,

* Ev sahibi ve geçici koruma altındaki topluluklardan gelen ailelere günlük çocuk bakımı desteğinin sunulması.

Projede istihdamın yanı sıra ilçelerde halka açık alanların okul, sağlık ocağı, halka açık park, kültür merkezi ve çocuk dostu gibi alanların iyileştirilmesi ve temizliği vb. hizmetler gerçekleştirilmektedir.

Başvuru Şartları;

Başvuranların aşağıdaki kriterlere mutlaka uygun olmaları gerekmektedir:

• 18 yaş ve üzeri Türk vatandaşları ve 99 ile başlayan kimlik numaralı geçici koruma kapsamındaki Suriyeli olmak,

• Sosyal güvencesi ve geliri olmayan bireyler (işsizlik, emeklilik maaşı, engelli, yaşlılık aylığı aylığı gibi destekleri almıyor olmak),

• Projenin yürütüleceği illerde ikamet etmek etmek (GKKS için proje başvurusu aşamasında en az 6 ay süre ile İstanbul ya da Kilis illerinde ikamet ediyor olmak)

• Diğer hiçbir yardım kurum ya da kuruluşundan destek almıyor olmak,

• Belirli bir işte çalışabilecek engelli bireyler,

• Örgün eğitim kurumlarına kayıtlı öğrenci olmaması ve en fazla lise mezunu olan bireyler,

• GIZ ve IBC tarafından ortaklaşa yürütülen CfW ve PEP istihdam projelerinden daha önce faydalanmamış olmak,

Yukarıdaki şartları sağlayanlar, yapacakları ön başvuru sonrası ‘’PEP Projesi” yararlanıcı kriterlerine uygunluk sağlamaları durumunda sınırlı bir kontenjanla projeden faydalanabilecektir.

Başvuruya uygun olmayanlar;

• Hane halkından bir veya daha fazla bireyinin düzenli geliri varsa (5 kişilik ve 5 kişiden az hane halkları için),

• Lise, üniversite ya da benzeri örgün eğitim kurumlarına kayıtlı olan öğrenciler ile yüksek öğrenim kurumu mezunları,

• Hane halkının herhangi bir bireyinin üzerinde kayıtlı araba olan kişiler,

• Resmi işi dolayısıyla sosyal güvenceye sahip kişiler.

Önemli Not: Kızılay Kart sahipleri geçici koruma kapsamında bulunan Suriyeli göçmenlerin seçilmeleri durumunda kart haklarını kaybederler, proje bitiminden sonra yararlanıcılar Kızılay Kart başvurusunda bulunabileceklerdir.

** Tüm başvuru süreçleri Covid-19 kapsamında alınan önlemlere uygun yapılacağından proje ofisleri, ilçe belediye ilgili birimleri, mülteci merkezleri dışında https://www.ibc.org.tr/forms/ adresinden ön başvuru şeklinde ya da telefon numaraları üzerinden randevu ile yapılabilir.

منظمة الهلال الأزرق الدولية – مشروع زائد العمل: مشروع دعم الفرص الاقتصادية (PEP) ممول من قبل وزارة التنمية و التعاون الاقتصادي الالماني الفيدرالي (BMZ) و يتم التنفيذ من قبل التجمع الألماني للتعاون الدولي (GIZ) و منظمة الهلال الأزرق الدولية للدعم و التنمية البشرية (IBC).

منظمة الهلال الأزرق الدولية – مشروع زائد العمل: هدف المشروع الأولي المواطنين الأتراك أصحاب الحاجة والسوريين تحت بند الحماية المؤقتة (GKKS) في كل من اسطنبول (منطقة كجوك جكمجة وسلطان بيلي) وكيليس. إن الوصول للمجموعة المستهدفة المحرومة إلى العمالة المؤهلة والضمان الاجتماعي، وتحسين الظروف الاقتصادية والمعيشية هي مجالات ذات أولوية للمشروع. تتضمن أنشطة المشروع عمومًا خدمات تكميلية شاملة مثل تعليم اللغة التركية ودورات محو الأمية والتدريب المهني والتدريب على العمل وأنشطة الاندماج الاجتماعي ورعاية الأطفال النهارية والدعم القانوني من أجل زيادة كفاءة المرأة في سوق العمل، من المهم أيضًا أن تشكل ما لا يقل عن 40٪ من إجمالي العمالة.

مشروع زائد العمل: يتم تنفيذ المشروع في 3 مناطق مختلفة كجوك جكمجة و سلطان بيلي و كيليس. سيتم توظيف عدد محدود من المستفيدين وفقًا لنطاق المشروع.

1) بالنسبة للمستفيدين السوريون تحت الحماية المؤقتة. بعد اختبار تحديد المستوى والذي سيتم إجراؤه بالتعاون مع مراكز التعليم الشعبي، سيتم تقديم مستويات محو الأمية ومستويات A1 وA2 من دورة اللغة التركية وفقًا للمستويات المحددة وسيتم دعمها بواسطة نشاطات المحادثة. ) للمستفيدين السوريين الخاضعين للحماية المؤقتة GKKS؛ بعد اختبار تحديد المستوى الذي سيتم إجراؤه بالشراكة مع HEM (مراكز التعليم مدى الحياة)، سيتم تقديم دورات اللغة التركية بمستويات A1 وA2 لمدة 6-8 أسابيع. المستفيدون الذين يحضرون الدورات بالكامل من بداية الدورة إلى نهايتها سيتم دفع رسوم تعادل نصف الحد الأدنى للأجور المحدد وفقًا للقانون التركي. سيتم الدفع من خلال PTT. سيتم توظيف المشاركين الذين أكملوا دورة اللغة في المشروع لمدة أقصاها 6 أشهر بعد نهاية الدورة من خلال تقديم أذونات العمل والضمان الاجتماعي. ستكون المدفوعات التي سيتم سدادها في هذه العملية على شكل حد أدنى للأجور وفقًا للقوانين التركية ووجبات طعام، اما لإسطنبول فقط بالإضافة سيتم دعم مصاريف الطريق، سيتم الدفع من خلال خدمة PTT.

2) المستفيدون الأتراك؛ بعد تقديم الطلبات، يتم تحديد مدى ملاءمتها وسيتم اختيارها من بين الأشخاص الأكثر احتياجًا. سيتم توظيف المستفيدين المؤهلين لمدة أقصاها 6 أشهر من المشروع. ستكون المدفوعات التي سيتم سدادها في هذه العملية على شكل الحد الأدنى للأجور وفقًا للقوانين التركية ووجبات طعام اما لاسطنبول فقط بالإضافة سيتم دعم مصاريف الطريق ، سيتم الدفع من خلال البنوك المتعاقدة.

موجه لدورات احتراف المهنة

سيتم تقديم تعليم مهنة موظف دعم العناية الشخصية ورعاية المرضى والمسنين.

بعد تحديد أن المتقدمين لديهم الرغبة والقدرة على القيام بالعمل سيتم تأمين تعلمهم في أحد الأقسام لمدة 305 ساعات وتوظيفهم لمدة 6 أشهر في إحدى الوحدات المطلوبة.

ضمن إطار نشاطات الاندماج الاجتماعي سيتم تنظيم مؤتمرات وجلسات اجتماعية لكافة المستفيدين في المواضيع الحقوقية والاجتماعية والمجتمعية مثل صفر نفايات، توفير المياه، تدوير النفايات، حقوقنا ومسؤولياتنا وما شابهها من نشاطات لحماية البيئة والمرأة والأشخاص الذين يعانون من العنف.

الأهداف المحددة في نطاق مشروع PEP زائد العمل ؛

• توظيف المستفيدين بشكل مؤقت (6 أشهر) في وظائف محددة بالقطاع العام.

• زيادة المهارات المهنية للمستفيدين عبر التعليم العملي المقدم في مواضيع: الاستشارات الحقوقية والصحة والأمان في العمل.

• تقديم دورات اللغة التركية ومحو الأمية للمستفيدين تحت الحماية المؤقتة

• تحسين مؤهلات المستفيدين من خلال فرص العمل قصيرة الأجل

• توفير فرص الاندماج الاجتماعي لكل من المجتمعات المضيفة والمجتمعات تحت الحماية المؤقتة ،

• توفير الدعم اليومي لرعاية الأطفال للعائلات من المجتمعات المضيفة والحماية المؤقتة.

بالإضافة إلى التوظيف في المشروع سيتم توفير خدمات مثل تحسين وتنظيف الأماكن العامة مثل المدارس والمراكز الصحية والحدائق العامة والمراكز الثقافية والمناطق الصديقة للأطفال.

شروط التطبيق

يجب على المتقدمين تلبية المعايير التالية:

• أن تكون مواطنًا تركيًا أو سوريًا في نطاق الحماية المؤقتة برقم هوية يبدأ بـ 99 ،يبلغ من العمر 18 عامًا فأكثر وليس لديه ضمان اجتماعي ودخل،

• لأفراد الذين ليس لديهم تأمين اجتماعي ودخل مادي ( أن لا يكون ممن يحصلون على معاشات البطالة، المعاش التقاعدي، معاش المعاقين والمسنين)

• أن يكون مقيم في الولايات التي سيطبق فيها المشروع. (أن يكون مقيم 6 أشهر على الاقل في إسطنبول أو كيليس اثناء فترة تقديم الطلب)

• الأفراد الذين لا يلتحقون بمؤسسات التعليم النظامي والذين هم في الغالب من خريجي المدارس الثانوية كحد أقصى،

• الأفراد الذين لم يستفيدوا من نفس المشروع من قبل ،

• الأفراد ذوي الإعاقة القادرين على العمل في وظيفة معينة.

أولئك الذين ليسوا مؤهلين للتطبيق ؛

• إذا كان لدى فرد أو أكثر من أفراد الأسرة دخل منتظم (للعائلات من 5 أشخاص أو أقل) ،

• طلاب الجامعة والثانوية او المسجلين في المؤسسات التعليمية مثل دورات الحياكة وخريجي المعاهد التعليمية

• من لديه سيارة مسجلة لدى أي فرد من أفراد الأسرة ،

• أصحاب الضمان الاجتماعي بسبب وظيفتهم الرسمية.

ملاحظة مهمة: يفقد حاملو بطاقة الهلال الأحمر حقوقهم في البطاقة إذا تم اختيار اللاجئين السوريين الخاضعين للحماية المؤقتة ، وسيتمكن المستفيدون من التقدم بطلب للحصول على بطاقة الهلال الأحمر بعد انتهاء المشروع.

** نظرًا لأن جميع عمليات التقديم ستتم وفقًا لنطاق Covid19 ، يمكن إجراؤها عن طريق التقديم عبر العنوان www.ibc.org.tr/forms أو عن طريق أخذ موعد عن طريق الهاتف ، باستثناء مكاتب المشروع ، والوحدات البلدية في المنطقة ، ومراكز اللاجئين.

Başvuru İçin Bize Ulaşın

Küçükçekmece

Türkçe: +90 533 158 74 13    
Arapça: +90 534 598 68 50

Sultanbeyli

Türkçe:  +90 533 749 15 78
Arapça: +90 534 590 75 87

Kilis

Türkçe :+90 533 050 76 17
Arapça: +90 530 472 12 14

للتقديم تواصل معنا:

كجوك جكمجة

اللغة التركية: +90 533 158 74 13
اللغة العربية: +90 534 598 68 50

سلطان بيلي

اللغة التركية: +90 533 749 15 78
 اللغة العربية: +90 534 590 75 87

كيليس

اللغة التركية: +90 533 050 76 17
  اللغة العربية: +90 530 472 12 14